Marek Czerniewicz

Marek Czerniewicz, ur. w 1974 roku w Ornecie – kompozytor, pedagog, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku). Jego twórczość jest zróżnicowana i obejmuje wiele gatunków muzycznych. Składa się na nią szereg kompozycji kameralnych, chóralnych, wokalno-instrumentalnych i elektroakustycznych. Kompozytor jest również autorem kilkudziesięciu instrumentacji i aranżacji muzyki klasycznej i rozrywkowej, będących efektem współpracy z wieloma artystami i zespołami. Muzyka Marka Czerniewicza znalazła się w repertuarze m.in. wokalisty i reżysera teatralnego André Hübner-Ochodlo, Teatru Atelier w Sopocie, Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Cappelli Gedanensis, Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, chóru kameralnego 441 Hz, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, kwartetów smyczkowych – NeoQuartet, The Smith Quartet, Atom String Quartet, kwintetu instrumentów dętych Hevelius Brass. Jego utwory prezentowano w wielu ośrodkach w Polsce i za granicą (m. in.: Wiedeń, Tallin, Budapeszt, Bratysława, Bruksela, Brno, Berlin, Lipsk, Hamburg, Ostrawa, Wilno, Moskwa, Quebec, Berkeley w Stanach Zjednoczonych, miasta Chińskiej Republiki Ludowej). Za swe dokonania Marek Czerniewicz otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Kompozytor jest m.in. stypendystą londyńskiej organizacji European Association for Jewish Culture (2002), laureatem Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawanego twórcom kultury (2006), Nagrody Ministra Obrony Narodowej za kompozycję na orkiestrę dętą (2007), Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie kompozycji (2014). W 2019 roku kompozytora uhonorowano ministerialnym odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Marek Czerniewicz tworzy również muzykę teatralną i filmową; jest autorem m.in. muzyki do wielokrotnie nagradzanych obrazów Marcina Bortkiewicza – Portret z pamięci (film jako trzeci w polskiej kinematografii został zakwalifikowany do niezwykle prestiżowej sekcji Director’s Forthnight 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2012 roku) oraz Noc Walpurgi. Od roku 2002 Marek Czerniewicz pracuje jako pedagog w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

*

Aria w dawnym stylu, będąca transkrypcją drugiej części Sonatiny na puzon i fortepian, jest wyrazem mojego ogromnego i niezmiennego szacunku, jakim darzę dawnych Mistrzów. Aria jest kompozycją zapatrzoną w przeszłość. Nawiązuje wyraźnie do stylistyki epok minionych, skupiając w sobie cechy muzyki doby baroku, klasycyzmu oraz romantyzmu.

Marek Czerniewicz

Kompozycja Rain Heart na flet z fortepianem powstała wiosną 2021 roku w osiemdziesiątą rocznicę rozpoczęcia realizacji niemieckiego planu wymordowania ludności żydowskiej zamieszkującej tereny okupowanej przez Niemcy Polski. Tytuł utworu nawiązuje do kryptonimu Aktion Reinhardt, który nadano tym systemowym zbrodniczym działaniom. Kompozycja opiera się na silnych kontrastach wyrazowych – nastrój powagi i grozy, który cechuje początkowe minuty utworu, ustępuje z czasem miejsca muzyce o charakterze lżejszym, wręcz radosnym, przynosząc ukojenie i nadzieję.

Marek Czerniewicz