Piotr Komorowski

Piotr Komorowski, ur. w 1977 roku, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego. Nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych w PSM I i II st. w Kutnie. Adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Organizator i pomysłodawca Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka w Bydgoszczy. Tłumacz wolnego oprogramowania – spolszczył programy: GNU Solfege, MuseScore i Frescobaldi. Ukończył Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w specjalności teoria muzyki i kompozycja oraz Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności kompozycja. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in: Odznaka honorowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016), Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej dla kompozycji orkiestrowej pt. Rozbłyski do wykonania podczas Światowych dni Muzyki Zagrzeb 2011, Laureat konkursu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (2007), Stypendysta Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego (2001), II nagrody w V Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2000). Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich oraz – od 2011 – prezesem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego ZKP w Bydgoszczy. Tworzy muzykę instrumentalną, wokalną, elektroakustyczną w wielu gatunkach. Jego utwory wykonywało wiele renomowanych zespołów podczas festiwali muzycznych.

Realizował zamówienia kompozytorskie m.in. Instytutu Muzyki i Tańca, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Muzeum Spomen Park w Kragujevcu (Serbia). Jest członkiem chóru kameralnego Cantores Kutnoviensis. Pełnił rolę jurora w konkursach kompozytorskich.

*

Suita marsjańska powstała na zamówienie duetu Dorota Zimna – Stanisław Miłek w marcu 2021 roku. Inspiracją było lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance, które miało miejsce w lutym tego roku. Bardziej od naukowych i technicznych aspektów tego niebywałego wydarzenia inspirowała mnie moja własna wyobraźnia, zwłaszcza z czasów dziecięcych marzeń o podróżach międzyplanetarnych. Stąd w mojej muzyce więcej wizji kolorowych i fantastycznych stworów rodem z Bajek robotów Lema niż obrazów surowego, pustego krajobrazu marsjańskiego. W utworze tym nawiązuję do gatunku suity barokowej (z oczywistym, trochę żartobliwym hołdem dla J. S. Bacha), również w jej odmianie programowej.

Utwór składa się z następujących części: Startujemy, Wśród gwiazd, W stanie nieważkości, Lądowanie na Marsie, Oberek kosmiczny.

Piotr Komorowski