Już po raz piąty mamy zaszczyt zaprosić Państwa na koncerty festiwalu muzyki współczesnej „Nowe fale”. To, że doszliśmy do pierwszego, najmniejszego jubileuszu, jest przede wszystkim Państwa zasługą. Dziękując za okazane nam zainteresowanie, serdecznie zapraszamy na tegoroczne koncerty. Ich repertuar będzie jak zwykle różnorodny. Nowe kompozycje zaprezentują zarówno kompozytorzy opowiadający się za potrzebą i możliwością kontynuacji klasycznych rozwiązań, jak i reformatorzy, szukający nowych tematów i środków wyrazu. Niektórzy wykonawcy sięgną po tradycyjne instrumenty, inni zaś będą się starali wciągnąć nas w świat nowych technologii – elektroniki, czy tak modnych obecnie multimediów. Nie zabraknie mile zwykle witanej przez publiczność muzyki łączącej tradycje poważną i rozrywkową. W festiwalu wezmą udział zarówno gdańscy soliści i zespoły, z którymi współpracujemy od lat, jak i muzycy z innych ośrodków oraz z zagranicy. Efektem zainicjowanej przez nas kilka lat temu współpracy ze środowiskami kompozytorskimi Poznania, Bydgoszczy i Łodzi będą prezentacje utworów związanymi z nimi twórców. Będziemy mieli zaszczyt zaprezentować kilka dzieł po raz pierwszy. Wśród premier na pierwszym miejscu należy wymienić przewidziane w programie koncertu finałowego wykonanie kompozycji jednego z laureatów międzynarodowego konkursu kompozytorskiego, przeprowadzonego latem tego roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Nowe utwory napisali dla nas także młodzi gdańscy twórcy, od początku obecni na naszym festiwalu. Podczas pierwszej edycji „Nowych fal” właśnie kończyli studia, dziś są już – prawie wszyscy – wykładowcami gdańskiej Akademii Muzycznej, przykładając się do pracy nad wychowaniem kolejnego pokolenia twórców. Wszyscy aktywnie działają w regionie jako animatorzy kultury muzycznej.

Ze środowiskiem kompozytorów blisko współpracują muzykolodzy i teoretycy muzyki. W tym roku zaprezentują najnowsze spojrzenia na współczesną muzykę fortepianową, w ramach towarzyszącej festiwalowi XVIII Konferencji Naukowej „Muzyka fortepianowa”, przygotowanej przez Katedrę Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Temat konferencji to „Wyzwania XX i XXI wieku”.

Tradycją naszego festiwalu są koncerty utworów studentów kompozycji, jak również warsztaty wykonawstwa muzyki współczesnej. W tym roku prowadzić je będzie – przed swoim koncertem – znana grupa Kwartludium, w sposób profesjonalny, ale i przystępny dla uczestników nie zaznajomionych z „kuchnią” muzyki awangardowej. Wszyscy kompozytorzy i wykonawcy uczestniczący w festiwalu chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i wysłuchają Państwa uwag. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy