Krzysztof Olczak

Krzysztof Olczak, ur. w 1956 roku w Łodzi, studia muzyczne odbył na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie (akordeon) u Lecha Puchnowskiego, a następnie w Akademii Muzycznej w Gdańsku (kompozycja) u Eugeniusza Głowskiego. Jest laureatem konkursów akordeonowych i kompozytorskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (1980, brązowy medal), Konkursu Kompozytorskiego Premio Citta di Castelfidardo, (1984 – I i II nagroda, 1988 – II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozycji Akordeonowych (1985 – I nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego’ Gdańsk 1992 i innych. Za działalność artystyczną i dydaktyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, jak np. Nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1993), Nagrodę Indywidualną Centrum Edukacji Artystycznej (1992 i 1998). Krzysztof Olczak występuje również jako akordeonista, solista i kameralista, koncertując w Polsce i wielu krajach Europy (Austria, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Islandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Włochy) oraz w Iranie i USA. Jego kompozycje były wykonywane na wielu festiwalach muzyki współczesnej, jak np.: Musik Biennale – Berlin, Internationale Studienwoche – Bonn, Blue Lake Festival – Lappeenranta, Varna Summer, Scrivi e Suona – Kraków, Musica Polonica Nova – Wrocław, Poznańska Wiosna, Warszawska Jesień, Gdańskie Spotkania Młodych Kompozytorów DROGA, Dallas New Music Virtual Festival i in. Jako akordeonista posiada w dorobku szereg prawykonań. Dokonał również wielu nagrań, głównie muzyki nowej. W ostatnich latach jego dyskografia kompozytorska wzbogaciła się o trzy płyty CD wydane w wytwórni DUX: z koncertem akordeonowym, koncertem fletowym i muzyką kameralną. W przygotowaniu jest płyta CD z kompozycją na sopran i orkiestrę kameralną. Od 1979 roku Krzysztof Olczak jest związany zawodowo z Akademią Muzyczną w Gdańsku, gdzie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego, kierując pracami Katedry Kompozycji.

*

Kompozycja Dreaming (2021) na dwa flety i fortepian została napisana z myślą o tegorocznej edycji festiwalu Nowe fale, z nadzieją na prawykonanie z udziałem publiczności. Tytułowe śnienie o promiennym i szczęśliwym dniu jutrzejszym zakłóca nieco „postrzępiona” narracja utworu, będąca wyrazem codziennych niepokojów i niepewności.

Krzysztof Olczak

*

Anioły Ciemności Krzysztofa Olczaka to utwór wyjątkowo barwny. Jego mistyczny charakter, osiągnięty za pomocą ekspresyjnej narracji czy aleatorycznych zabiegów stał się inspiracją dla malarza Stanisława Osieckiego, który stworzył obraz pod tym samym tytułem. Początkowo utwór powstał na kwartet akordeonowy. W 2002 roku powstała wersja na akordeon i kwartet smyczkowy a 2017 roku na akordeon i orkiestrę kameralną poszerzona o kadencję akordeonu. Anioły Ciemności zostały zarejestrowane na monograficznej płycie kompozytora zatytułowanej Koncert Gdański oraz płycie Globulus akordeonisty Pawła Zagańczyka. Partytura utworu ukazała się w wydawnictwie Eufonium.

Paweł Zagańczyk